Porażenie prądem może spowodować wiele poważnych konsekwencji dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Uzależnione są one od czasu ekspozycji, jego natężenia, od tego czy był to prąd stały, zmienny czy wysokoczęstotliwościowy ( od częstotliwości), wielkości powierzchni kontaktowej. Z prądem stałym mamy do czynienia w kopalniach lub w samochodach, z prądem zmiennym mamy do czynienia w naszych mieszkaniach, jest to ten prądy który jest najbardziej niebezpieczny dla naszego zdrowia. Z prądem wysokoczęstotliwościowym mamy do czynienia jedynie w radarach, radiostacjach, kuchenkach mikrofalowych. Do głównych obrażeń jakie może spowodować porażenie prądem możemy zaliczyć oparzenia skóry szczególnie w miejscu wejścia prądu i jego wyjścia. Powstają tam okrągłe lub owalne zmian zwane oparzeniem Joule’a. Czasem na ciele może pojawić się figura Lichtenberga, powstaje ona do 1 godziny od uderzenia pioruna i swoim kształtem przypomina błyskawice. Może dojść do powstania obszarów martwicy tkanek, a nawet zwęgleń . W działanie prądu na mięsnie może spowodować ich skórcz, który w niektórych przypadkach powoduje złamania kości lub przynajmniej ich zwichnięcia. Zaburzenia rytmu są poważnym powikłaniem porażenia prądem spowodować mogą one nawet zatrzymanie krążenia. Bezpośrednio po porażeniu prądem , może wystąpić utrata przytomności , za trzymanie oddechu lub nawet zatrzymanie krążenia. W skutek upadku na ziemie poszkodowanego w zależności od wysokości z jakiej spadł mogą wystąpić obrażenia takie jak złamania kończyn, miednicy, kręgosłupa.
Postępowanie ratownicze
- Bezpieczeństwo własne i poszkodowanego, osoba udzielająca pomocy musi uważać by sama nie została porażona prądem.
- Jeśli istnieje taka możliwość należy wyłączyć źródło prądu. W przypadku gdy jest to możliwe przesunąć poszkodowanego za pomocą nieprzewodzących materiałów, np. kawałka suchego drewna .
- Sprawdź drożność dróg oddechowych i oddech jeśli brak oddechu wezwij pogotowie i rozpocznij resuscytacje krążeniowo oddechową.
- W przypadku gdy pacjent ma zachowany oddech a jest nieprzytomny wezwij pogotowie, i następnie oceń obrażenia i w razie konieczności dokonaj stabilizacji złamań, i załóż opatrunki na rany. Przez cały czas monituj czy poszkodowany oddycha. Jeśli jest brak przeciwwskazań do ułożenia go w pozycji bezpiecznej to zastosuj ją. W sytuacji gdy poszkodowany jest blady, zlany zimnym potem, należy go ułożyć w pozycji przeciwwstrząsowej.
- W razie konieczności w celu zadbania o komfort termiczny pacjenta należy go okryć kocem.
autor : ratowniczka
Ratowictwo medyczne
Ratownictwo wyskokosciowe
Ratownictwo taktyczne
Pogotowie ratunkowe;
Lotnicze pogotowie ratunkow
Organizacje specjalistycznych sluzb ratowniczych
Ratownictwo wodne – WOPR
GOPR
TOPR